Na podbój Decima Tera Indicium...i dalej

2016-08-01

Potrzeby są znaczne i powoli rysuje się kres możliwości dotychczas stosowanej technologii produkcji masowych nośników informacji. Szczegóły poniższych rozważań dotyczą dysków twardych (HDD).

Potentatem branży jest dysk twardy hgst - dawniej - Hitachi Global Storage Technologies.


Początki japońskiej inicjatywy

Zaczęło się od połączenia firm. Dział Hitachi, odpowiedzialny za produkcję dysków połączył się z komórką do badań IBM. W 2012 amerykańska firma z doliny krzemowej – Western Digital – odkupiła od Japończyków dobrze prosperującą firmę i wprowadziła ją na rynek amerykański.


Podnoszenie poprzeczki

Hgst, choć jest mniej rozpoznawalną marką, przynajmniej w Europie, może poszczycić się wypuszczeniem z taśmy produkcyjnej pierwszego dysku twardego o pojemności 6 terabajtów, a rok później produkowane dyski miały pojemności około 10 terabajtów. Przybyło im talerzy, na których zapisywane są dane i zredukowano poziom tarcia, stosując do wypełniania przestrzeni między dyskowych obojętny hel.


Rewolucja w nagrywaniu

Zmienił się też sposób aplikowania danych na powierzchnię dysków. Zastosowana nowinka dotyczy orientacji przestrzennej nagranej informacji w odniesieniu do powierzchni dysku i ścieżek sąsiadujących, zapewniająca ciaśniejsze upakowanie informacji i zabezpieczenie jej przed samo destrukcją.