Elektroniczna niania czyli monitorowanie aktywności dziecka

2014-09-22

Okres urlopowy powoli dobiega końca, a to oznacza powrót do naszych zwykłych, codziennych obowiązków. Nie każdy jednak mógł w te wakacje pozwolić sobie na chwile odpoczynku. Pewne role i funkcje, jakie pełnimy wymagają niemal nieustannej uwagi i pełnego poświęcenia. A chyba najważniejszą z tych funkcji jest rodzicielstwo.

O ile w przypadku dzieci starszych możemy sobie często pozwolić na pewien “luz”, możemy zabrać je ze sobą na wakacje czy bez problemu oddać pod opiekę babci na kilka dni, o tyle w przypadku maluchów do 2 roku życia praktycznie nie możemy sobie pozwolić na żadne dni wolne. Stale trzeba bowiem czuwać nad dzieckiem, spełniać jego potrzeby, dbać o bezpieczeństwo. Jest to zakorzenione głęboko w podświadomości i trudno jest z tym walczyć, dlatego niektórzy młodzi rodzice wręcz nie odstępują od swojego dziecka.

Niektórzy wręcz rezygnują z kariery zawodowej, żeby stale czuwać nad dzieckiem. Jednak wcale nie musi tak być, a dzięki nowoczesnym technologiom jesteśmy dziś w stanie łączyć się zdalnie z dzieckiem bez względu na to gdzie sami się znajdujemy. Coraz popularniejszym sposobem na to jest urządzenie, które potocznie określa się jako elektroniczna niania.

Cóż to takiego ta elektroniczna niania? Jest to zestaw monitorujący aktywność dziecka umożliwiający rodzicom kontrolę nad swoim dzieckiem, nad jego aktualnym stanem i zdrowiem. Niemal każda elektroniczna niania składa się z dwóch głównych elementów: zestawu monitorującego (wzbogaconego też często o głośnik, mikrofony, a nawet projektory kolorów) oraz aplikacji na smartfony, które pozwalają w każdej chwili uzyskać połączenie z zestawem. Dzięki temu możemy umieścić naszą elektroniczną nianię w pokoju malucha i bez względu na to czy znajdujemy się w pracy, u rodziny, czy też w samochodzie, uzyskać stały wgląd to pokoju dziecka.

Pozwala to błyskawicznie zareagować w sytuacji, kiedy zdrowie malucha staje się zagrożone. Niektóre elektroniczne nianie (np. popularna niania Withings) posiadają także specjalne czujniki, które wychwytują wszelkie niepokojące sygnały, takie jak kaszel, płacz czy dźwięk świadczący o zakrztuszeniu się.

W sytuacji, kiedy sygnał jest wykryty urządzenie natychmiast alarmuje rodziców. Cóż, zapewne nie każdy zaufa w pełni elektronicznym urządzeniom, nic bowiem nie zastąpi prawdziwego człowieka, jednak w pewnych sytuacjach elektroniczna niania może być świetnym rozwiązaniem, za pomocą którego będziemy w stanie widzieć nasze dziecko bez względu na porę dnia i miejsce naszego przebywania.